Aprobata przez starszych koronnych umowy między Żydami z jurydyki Podzamcze a kahałem lubelskim

Starsi koronni zaaprobowali umowę zawartą między Żydami z jurydyki Podzamcze w Lublinie a kahałem lubelskim dotyczącą sposobu uchwalenia sympli, proporcji liczby symplarzy, rachmistrzów, członków kahału i elektorów kahalnych. Strony uzgodniły, iż każdy Żyd nieposiadający własnej posesji i niepłacący tygodniowo po 3 zł od handlu nie będzie mógł być obierany do żadnych urzędów i funkcji w gminie. Żydom z Podzamcza zakazano odłączania się od kahału lubelskiego, nakazując im wpłacanie podatków do gminy lubelskiej z wyjątkiem pogłównego, czynszów zamkowych i kontrybucji wojskowych. Ustalono, że będą spisywane trzy księgi dochodów i wydatków i przechowywane odpowiednio u starszych i wierników gminnych oraz jedna na zamku lubelskim.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie lubelskie (CL)
Sygnatura: APL, CLRMO 285, s. 464-467
Język: polski
Miejsce powstania: b.m.
Nazwy geograficzne: Lublin, Sandomierz, Tarnogród, Turobin, Tykocin
Uwagi:

Tyt.: Punkta podzameckie dla dobrego porządku z kahałem lubelskim powtórnie postanowione. W księgach grodzkich lubelskich oblatowano polskie tłumaczenie w dn. 10 II 1742. Por. M.T. Wójciuk, Podstawy prawne relacji między ludnością żydowską a chrześcijańską w Lublinie i na Podzamczu Lubelskim od połowy XVI do połowy XVIII wieku, „Pogranicze. Polska–Ukraina” T. IV, 2012,s. 207-256.

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 358-361.